Visul Maicii Domnului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Visul Maicii Domnului

Mesaj Scris de Admin la data de Sam Iul 18, 2015 11:08 pm

Ce l-a vazut mai inainte de a se rastigni Domnul Nostru Isus Hristos.

Dormind Prea Sfinta Nascatoare de Dumnezeu pe muntele Elanului, cind a fost in cetatea Viflaimului, unde a venit la Sfintia Sa, Domnul Nostru Isus Hristos, care a intrebat-o: - Maica mea Prea Sfinta, dormi?
Iar ea a zis:
- Fiul meu prea dulce, prea frumoase Isuse am fost adormita si am vazut strasnic vis pentru Tine. Si a zis Domnul:
Spune Maica mea visul ce-ai visat! Iar ea a zis:
- Fiul meu prea dulce, am vazut pe Petru in Roma si pe Pavel in Damasc, iar pe Tine te-am vazut in cetatea Ierusalimului rastignit pe cruce intre doi tilhari.
Carturarii si fariseii si necredinciosii jidovi defaimindu-te foarte, desculti te-au judecat, cu fiere te-au hranit si cu toiag peste cap te-au batut si in Sfintul Tau obraz te-au scuipat; cununa de spini pe capul Tau au pus si unul dintre osti cu sulita in coasta te-a impuns, din care a iesit dintr-o data singe si apa. Soarele s-a intunecat, luna in roscata s-a schimbat, cupola bisericii in doua s-a despicat de sus pina jos, intuneric s-a facut peste tot pamintul de la al saselea ceas pina la al noulea ceas, Iosif si cu Nicodim Te coborau de pe cruce si cu giulgiu curat Te-au infasurat si in mormint nou Te-au pus. In iad Te-ai coborit si usile cele de arama Le-ai sfarimat si zavoarele cele de fier Le-ai zdrobit, pe Adam si Eva scotindu-i afara. Ai inviat a treia zi Te-ai inaltat la ceruri si Te-ai pus de-a dreapta Tatalui.

Iar Domnul a zis:
- Maica mea Prea Sfinta, adevarat vis ai vazut; acestea toate Eu le patimesc pentru neamul omenesc si de va scrie cineva visul Tau si-l va tine la sine pastrindu-l, in casa sa diavolul nu se va apropia si duhul necurat va fi gonit.

Ingerul lui Dumnezeu va sta totdeauna linga dinsul de-a dreapta; de navalirile si supararile de la oamenii cei rai va fi mintuit.
La drum de va calatori si va avea acest vis linga sine, acel om nu se va teme de grindina, de tunet, de fulgere, de toata moartea grabnica va fi ferit.

Arhanghelul Mihail va fi linga dinsul, indreptind calea lui incotro va merge.
La dreapta judecata va avea mila si la iesirea sa din viata Ma voi arata dimpreuna cu Tine Maica mea si ingerul ii va lua sufletul sau ducindu-l in imparatia cerului, veselindu-se acolo cu toti dreptii, care din veac ti-au placut Tie.

O, Prea Sfinta Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica mea rugaciune si ma pazeste de moarte napraznica si-mi daruieste pocainta Ta inaintea sfirsitului meu,

Amin!
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 12/07/2015

Vezi profilul utilizatorului http://romania.forum5.info

Sus In jos

Psalmul 50

Mesaj Scris de Admin la data de Sam Dec 26, 2015 10:01 pm

Psalmul 50

Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta si după mulţimea îndurărilor Tale, şterge fărădelegea mea. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea şi de păcatul meu mă curăţeşte. Că fărădelegea mea eu o cunosc şi păcatul meu înaintea mea este pururea. Ţie unuia am greşit şi rău înaintea Ta am făcut, ca sa fii indreptatit întru cuvintele Tale şi sa biruiesti când vei judeca Tu. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit şi întru păcate m-a născut maica mea. Că iată adevărul ai iubit; cele nearătate şi cele ascunse ale înţelepciunii Tale, mi-ai arătat mie. Stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curăţi; spăla-mă-vei şi mai vârtos decât zăpada mă voi albi. Auzului meu vei da bucurie şi veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. Întoarce faţa Ta de la păcatele mele şi toate fărădelegile mele şterge-le. Inimă curată zideşte intru mine, Dumnezeule şi duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele. Nu mă lepăda de la faţa Ta şi Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale şi cu duh stăpânitor mă întăreşte. Învăţa-voi pe cei fără de lege căile Tale şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce. Izbăveşte-mă de vărsarea sângelui, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide şi gura mea va vesti lauda Ta. Ca de-ai fi voit jertfa ti-as fi dat, arderile de tot nu le vei
Că de ai fi voit jertfă, ţi-aş fi dat; arderile de tot nu le vei fi binevoit. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi. Fă bine, Doamne, întru bună voirea Ta, Sionului, şi să se zidească zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptăţii, prinosul şi arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău viţei.
Amin
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 12/07/2015

Vezi profilul utilizatorului http://romania.forum5.info

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum